Meditatsioonijuhtide koolitaja Brenda Randroo Oja (Deva Lokita) tõdeb, et kui inimene on õnnelik oma elus ning see on üldiselt märgatav kõigile, kuna see tunne ja suhtumine väljendub kõiges, mis ta teeb, siis ei olegi vaja mediteerida. Kui aga see nii ei ole, siis soovitab ta võtta aega iseenda jaoks, et muuta oma elu nii heaks ja õnnelikuks kui võimalik.
Me otsime kõike väljast, kuigi vaja oleks leida tee tagasi iseendani
„Miks seda mitte tahta? Oleme oma mõistuse orjad ning oleme nii kaugele läinud oma keha kuulamisest ning kehatarkusest. Meie keha töötab meie heaks koguaeg. Isegi kui magame, meie keha hoiab meid elus – ta seedib, hingab, toob uut värsket hapnikku. Ta on nii tark ja saab meie heaks veel rohkem teha, kui õpime teda uuesti tajuma, kuulama, tunnetama ühendust oma kehaga,“ lausub ta ja lisab, et meie mõistus on samuti meie keha osa, see ei ole eraldiseisev.
Meie keha töötab meie heaks koguaeg. Isegi kui magame, meie keha hoiab meid elus – ta seedib, hingab, toob uut värsket hapnikku.
Meie mõistus soovib lõõgastuda, et töötada meie heaks veel paremini, veel tõhusamalt. Et vastused, lahendused mingile küsimusele tekiksid kiiremini ning suudaksime hoomata laiemalt ning näha suurt pilti. „Mõistus saab üksnes siis lõõgastuda kui taastame ühenduse oma kehaga, õppides uuesti olema kontaktis temaga, sest seal on meie kodu, mitte kusagil mujal. Seal on meie intuitsioon, teadlikkus, tasakaal, rahu, vaikus, rõõm. Me otsime kõike väljast, kuigi vaja oleks leida tee tagasi iseendani. Ja seal sellel teekonnal on mediteerimine abiks.“
Kuidas alustada mediteerimisega?
Neile, kes soovivad alustada mediteerimisega, soovitab Brenda minna kas meditatsioonikursusele või individuaalsele meditatsiooniseansile ning koos juhendajaga valida endale just sobivaim meditatsioonitehnika. „Sellega alustada ning teha seda ühte praktikat vähemalt 21 järjestikku päeva. Mediteerida saab iseseisvalt ning näiteks aegajalt konsulteerida juhendajaga, küsida ja jagada kuidas läheb. 21 päevaga oled sa heas mõttes hoopis teises kohas kui alustades.“
Brenda toob välja, et emotsioonid, mida me ei saa välja elada, talletuvad kuskil. Me hakkame neid alla suruma ning see omakorda hakkab mõjutama meie elu. „Samuti kui on elus olnud mingi trauma, siis tekitab see tugevaid emotsioone ning kui neid ei saa, ei julgeta või ei lubata välja elada, siis see jääb meiega ning mõjutab nii vaimset kui füüsilist tervist. Selleks võib olla lapse jaoks ka vanemate lahkuminek.“
Allasurutud emotsioonid põhjustavad stressi, ärevust, aga ka sõltuvushäireid
Meditatsioonijuhtide koolitaja nendib, et allasurutud emotsioonid mõjutavad üleüldises plaanis seda, kuidas meil elus läheb, kas oleme õnnetud või õnnelikud, meie suhteid teiste inimestega, aga ka edukust nii õppimisel kui tööalast võimekust. Allasurutud emotsioonid põhjustavad stressi, depressiooni, ärevust, uneprobleeme, söömishäireid, sõltuvushäireid. Samuti näiteks töönarkomaaniat ning läbipõlemist.
Allasurutud emotsioonid mõjutavad üleüldises plaanis seda, kuidas meil elus läheb, kas oleme õnnetud või õnnelikud, meie suhteid teiste inimestega, aga ka edukust nii õppimisel kui tööalast võimekust.
Peale meditatsiooni saab väga hästi aru, kas meditatsioon töötas või mitte
Brenda nendib, et ühes meditatsioonijuhendis on välja toodud lause, et kanna mediteerimise elulisust kogu päeva vältel. Ta arvab, et see on hea sõnastus, mis annab edasi selle tunde, kuidas päevaga peale meditatsiooni edasi minna. „Ma alati oma gruppides ütlen osalejatele peale meditatsiooni, et nii palju kui saate, siis olge kontaktis oma kehaga, sisetundega. Kui ei ole vaja, siis ärge kohe kutsuge oma argimõistust tagasi; hakates analüüsima mis toimus ja kuidas ma ennast tunnen, andes hinnanguid… Me liigume oma argimõistusest kaugemale ja praktika ongi see, et olla ühenduses millegi suurema ja võimsamaga enda sees,“ lausub ta ja lisab, et oma enesetunde järgi peale meditatsiooni saab väga hästi aru, kas meditatsioon töötas või mitte.
Lõpetuseks jagab Brenda OSHO raamatust „Meditatsioon hõivatud inimestele“ OSHO Kundalini Meditatsiooni:
„Seda OSHO Dünaamilise Meditatsiooni „sõsarmeditatsiooni“ on kõige parem teha päikeseloojangul või õhtu hakul. Kui oled täielikult haaratud kahe esimese staadiumi värisemisest ja tantsimisest, aitab see sul „sulatada“ kivitaolist olemust, kus energiavoog on alla surutud ja takistatud. Seejärel võib energia voolata, tants muutub õndsuseks ja rõõmuks. Kaks viimast staadiumi võimaldavad kogu energial voolata vertikaalselt, liikuda vaikuses ülespoole. See on väga efektiivne viis auru väljalaskmiseks ja minnalaskmiseks, kui päev lõpeb.
Seda meditatsiooni võib teha koos spetsiifilise OSHO Kundalini Meditatsiooni muusikaga, mis energeetiliselt toetab erinevaid staadiumeid,“ kirjutab Osho.
Juhtnöörid
See meditatsioon kestab ühe tunni ja sellel on neli staadiumi.
- Esimene staadium: 15 minutit
Ole lõtv ja lase oma kehal väriseda, tundes, kuidas energiad liiguvad jalgadest ülespoole. Lase kõigel minna ja muutu ise värinaks. Su silmad võivad olla avatud või suletud.
- Teine staadium: 15 minutit
Tantsi – kuidas sulle iganes meeldib, ja lase kehal liikuda nagu tahab.
Su silmad võivad olla avatud või suletud.
- Kolmas staadium: 15 minutit
Sule silmad ja ole vaikselt, istudes või seistes – jälgides, mis toimub su sees ja väljas.
- Neljas staadium: 15 minutit
Hoides silmi kinni, heida pikali ja ole vaikselt.
Märkus: Neljandas staadiumis võid soovi korral istuma jääda.
Luba endal väriseda, aga ära tee seda! Seisa vaikselt, tunne, kuidas see tuleb, ja kui su keha hakkab pisut värisema, aita kaasa, aga ära tee seda. Naudi seda, tunne õndsust, luba seda, võta see vastu, tervita seda, aga ära sunni peale.
Kui sunnid, muutub see harjutuseks, keha füüsiliseks harjutuseks. Siis sa värised, aga vaid pinnapealselt. See ei läbista sind. Sa jääd sisemuses kõvaks nagu kivi, nagu kalju. Sa jääd manipulaatoriks, tegijaks, ja keha lihtsalt järgneb. Küsimus pole kehas – küsimus on sinus.
„Kui ma räägin värisemisest, siis see tähendab, et su kõvadus, su kaljutaoline olemus peab hakkama värisema kuni selle aluseni välja, nii et see muutuks vedelaks, voolavaks, sulavaks. Ja kui su kivitaoline olemus muutub vedelaks, siis järgneb ka su keha. Siis pole värisejat, vaid on ainult värin; siis ei tee seda keegi, vaid see lihtsalt juhtub. Siis pole tegijat,“ lausub Osho.
RAAMATUSOOVITUS: Tänapäeva hüperaktiivne mõistus ei lase meil paigal istuda. Niisiis, jooksu pealt mediteerimine ongi asja võti: olles aktiivne, on jälgimine algul palju lihtsam. Sellest tuleneb ka raamatus “Meditatsioon hõivatud inimestele” kirjeldatud Osho aktiivse meditatsiooni ja teiste tegusatele inimestele mõeldud meditatsioonide väärtus.