Brenda Randroo Oja (Foto Kadri Hallik)

Allasurutud emotsioonid mõjutavad meie elu. Kuidas neid ära tunda ja vabastada?

Share on Social Media

Meditatsioonijuhtide koolitaja Brenda Randroo Oja (Deva Lokita) toob välja, et meie emotsioonid ning vaimne ja füüsiline tervis on omavahel seotud – inimesel on üks keha ja meie mõistus, emotsioonid, tunded, see kõik on meie keha osa. Me oleme üks tervik. „Seega kõik on omavahel seotud ja mõjutavad üksteist. Olles rõõmus, õnnelik, naerdes palju on sul kindlasti ka parem füüsiline ja vaimne tervis ning vastupidi. Tundes pidevat hirmu, viha, põhjustab see ärevust ja stressi, mis omakorda mõjutavad füüsilist tervist,“ selgitab ta.

Olles rõõmus, õnnelik, naerdes palju on sul kindlasti ka parem füüsiline ja vaimne tervis ning vastupidi.

Allasurutud emotsioonid mõjutavad meie elu

Allasurutud emotsioonid on Brenda sõnul need emotsioonid, mida me ei näita ega ela välja, kas teadlikult või alateadlikult. Need võivad olla tekkinud juba väga varajases lapsepõlves ning siis, lapsena, võis see olla ka ellujäämismehhanism. „Me lähtusime sellest, mida meile öeldi ja kuidas me pidime käituma. Meil on mitmeid vanasõnu ja käibetõdesid ka selle kohta kuidas lapsed käituma peaksid, näiteks: pill tuleb pika ilu peale või laps räägib siis, kui kana pissib… Juba varajasest lapsepõlvest hakatakse ütlema kui kõva häälega võib naerda, millal tohib ning millal ei tohi nutta, kui kaua tohib olla vihane ja kuidas ja kas seda väljendada tohib,“ selgitab ta.

Emotsoonid (Foto Freepik)

Brenda toob välja, et emotsioonid, mida me ei saa välja elada, talletuvad kuskil. Me hakkame neid alla suruma ning see omakorda hakkab mõjutama meie elu. „Samuti kui on elus olnud mingi trauma, siis tekitab see tugevaid emotsioone ning kui neid ei saa, ei julgeta või ei lubata välja elada, siis see jääb meiega ning mõjutab nii vaimset kui füüsilist tervist. Selleks võib olla lapse jaoks ka vanemate lahkuminek.“

Allasurutud emotsioonid põhjustavad stressi, ärevust, aga ka sõltuvushäireid

Meditatsioonijuhtide koolitaja nendib, et allasurutud emotsioonid mõjutavad üleüldises plaanis seda, kuidas meil elus läheb, kas oleme õnnetud või õnnelikud, meie suhteid teiste inimestega, aga ka edukust nii õppimisel kui tööalast võimekust. Allasurutud emotsioonid põhjustavad stressi, depressiooni, ärevust, uneprobleeme, söömishäireid, sõltuvushäireid. Samuti näiteks töönarkomaaniat ning läbipõlemist.

Allasurutud emotsioonid põhjustavad stressi, depressiooni, ärevust, uneprobleeme, söömishäireid, sõltuvushäireid.

„Stressi tagajärjel võib tekkida depressioon, ärevus, uneprobleemid. See omakorda mõjutab meie füüsilist tervist, näiteks kõrgenenud vererõhku, seedeprobleeme, südamehaiguseid jne. Inimene, kes vaevleb depressiooni all hakkab ka enda vastu käituma destruktiivselt. Ta ei pööra tähelepanu sellele kui palju ta liigub või mida ta sööb, joob või teeb. Ta tunneb pidevalt end väsinuna ja kurnatuna,“ lausub Brenda ja lisab, et tema usub, et enamus vaimse ja füüsilise tervise probleemide alguseid on saanud allasurutud emotsioonidest. „Seda seost praegu väga tähelepanelikult uuritakse ning selle kohta on palju erinevaid artikleid ning uuringuid läbi viidud.“

Kuidas vabastada allasurutud emotsioone?

Brenda räägib, et allasurutud emotsioonide vabastamiseks on olemas erinevaid tehnikaid ning ka tema ise on katsetanud mitmeid. Brenda ise on saanud kõige rohkem abi Osho aktiivsetest meditatsioonidest ning meditatiivsetest teraapiatest (Müstiline Roos, No-Mind) ning samuti Veet Mano loodud tehnikatest. „Need tegelevad otse allikaga, ehk, et kui on näiteks allasurutud viha, siis sa vabastad seda teatud aktiivse tehnika läbi, kus on sinu keha ja hääl ka kaasatud. Kuna minu jaoks oli nendel niivõrd suur efekt siis otsustasin neid praktikaid ka ise juhendama õppida.“

Meditatsioon (Foto Freepik)
Kuidas allasurutud emotsioone ära tunda?

Meditatsioonijuhtide koolitaja nendib, et kui oled teadlik nendest emotsioonidest, mida sa endale keelad, siis tead mida sa alla surud. Kuid paljud neist on sellised, millest me ei ole teadlikud. Mida oleme õppinud alla suruma juba väga pikka aega. Ta toob välja, et mitmed inimesed näiteks ütlevad, et nad ei ole vihased. Samas juba välisel vaatlusel on näha, et ta hoiab oma viha kinni (näiteks lõug ja suu on pinges). „Keha on alati aus. Aga see lause, et minus ei ole viha tuleb väga automaatselt. Mitmed emotsioonid on ka sellised, mida me ise ei taha näha või tunnistada. Aga alles siis kui julgeme neid näha, saame päriselt nendest vabaneda. Ka seda aitavad teatud tehnikad, mis õpetavad neid nägema ja ära tundma.“

Paljud pinged koonduvad selgroos, põhjustades kaela- ja seljavalusid

Brenda selgitab, et emotsioonid on energia ja kui energial ei ole võimalus voolata vabalt, siis tekivad kehas blokeeringud. Ta lisab, et seda on samuti näha visuaalselt, inimese kehahoiakust, pingetest, mis tekivad erinevatesse kehaosadesse. „Paljud pinged koonduvad selgroos, põhjustades nii kaela- kui seljavalusid. Aga neid emotsioone tuleb vabastada sellisel viisil, et see kedagi teist ei kahjustaks. Seepärast ongi loodud tehnikad, mille abil saab vabaneda näiteks allasurutud vihast, mitte elades kellegi teise peal selle välja, vaid vabastades selle tehnikas,“ lausub ta ja tõdeb, et kui on juba valu, siis ainuüksi allasurutud emotsioonide vabastamisest ei piisa, vaid on vaja arsti, füsioterapeudi või kiropraktiku, massööri juurde minna. „Aga see valu tekib uuesti kui mingit muutust ei tehta, oma suhtumises, elustiilis, emotsionaalses tervises.“

Emotsioonid on energia ja kui energial ei ole võimalus voolata vabalt, siis tekivad kehas blokeeringud.

Energia (Foto Freepik)
Ka hirmu ja mure taga on emotsioon, mis seda põhjustab

Brenda usub, et enamus inimesi suruvad alla teatud emotsioone, aga millal see muutub ebatervislikuks, ongi tema sõnul siis, kui tekivad vaimsed või füüsilised tervisehädad. Või kui tekib vihapurskeid ning on raske ennast tasakaalustada, kahjustades ennast ja/või teisi. „Vaimse tervisemure all pean silmas stressi, ärevust, uneprobleeme, depressiooni, sõltuvushäireid, söömisprobleeme, samuti ka töönarkomaania jne. Inimene, kes ei ole rahul oma eluga või on õnnetu. Ka näiteks mure ja hirmu taga on emotsioon, mis põhjustab seda.“

29. – 30. aprillil toimub ka emotsionaalse tervenemise tehnikate väljaõpe, mida viib läbi juhendaja Osho Rahvusvahelises Meditatsioonikeskuses Indias, emotsioonide vabastamise, südame avamise tehnikate looja ja juhendaja Veet Mano.

Väljaõppel õpid järgnevat:
  • kuidas emotsioonid mõjutavad meie vaimset ja füüsilist tervist,
  • mis on allasurutud emotsioonid ja kuidas need tekivad,
  • allasurutud emotsioonide äratundmine,
  • milliseid seisundeid (emotsionaalsed, vaimsed kui füüsilised) põhjustavad allasurutud emotsioonid (näiteks stress, depressioon, häbelikkus, ärevus jne),
  • allsurutud emotsioonide vabastamise (väljendamise) tehnikad,
  • katarsis,
  • selja-ja kaelavalude seos allasurutud emotsioonidega ja kuidas neid vabastada,
  • vertikaalsed gravitatsiooni hingamistehnikad uued meetodid, et anda laeng eluenergia voolamisse ja iseendaga ühenduse loomisesse,
  • teised hingamistehnikad, mis toetavad eluenergia voolamist,
  • kuidas avada “Jah elule” suhtumine,
  • OSHO Aktiivseid Meditatsioone.

Share on Social Media

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga