Brenda Randroo Oja Foto Kadri Hallik 11 | Deva Lokita

Kuidas leida aega mediteerimiseks? Aja võtmine on meie endi prioriteetide seadmise küsimus

Share on Social Media

Meditatsioonijuhtide koolitaja Brenda Randroo Oja (Deva Lokita) leiab, et kui inimene on õnnelik oma elus ning see on üldiselt märgatav kõigile, kuna see tunne ja suhtumine väljendub kõiges, mis ta teeb, siis ei olegi vaja mediteerida. Kui aga see nii ei ole, siis soovitab ta võtta aega iseenda jaoks, et muuta oma elu nii heaks ja õnnelikuks kui võimalik.

Meie keha töötab koguaeg meie heaks

„Miks seda mitte tahta? Oleme oma mõistuse orjad ning oleme nii kaugele läinud oma keha kuulamisest ning kehatarkusest. Meie keha töötab meie heaks koguaeg. Isegi kui magame, meie keha hoiab meid elus – ta seedib, hingab, toob uut värsket hapnikku. Ta on nii tark ja saab meie heaks veel rohkem teha, kui õpime teda uuesti tajuma, kuulama, tunnetama ühendust oma kehaga,“ lausub Brenda ja lisab, et meie mõistus on samuti meie keha osa, see ei ole eraldiseisev.

Jooga Foto Freepik | Deva Lokita

Meie mõistus soovib lõõgastuda, et töötada meie heaks veel paremini, veel tõhusamalt. Et vastused, lahendused mingile küsimusele tekiksid kiiremini ning suudaksime hoomata laiemalt ning näha suurt pilti. „Mõistus saab üksnes siis lõõgastuda kui taastame ühenduse oma kehaga, õppides uuesti olema kontaktis temaga, sest seal on meie kodu, mitte kusagil mujal. Seal on meie intuitsioon, teadlikkus, tasakaal, rahu, vaikus, rõõm. Me otsime kõike väljast, kuigi vaja oleks leida tee tagasi iseendani. Ja seal sellel teekonnal on mediteerimine abiks.“

Mõistus saab üksnes siis lõõgastuda kui taastame ühenduse oma kehaga, õppides uuesti olema kontaktis temaga.

Mida teha, kui tunned ärritust või meeleolu langust?

Kui tunned ärritust või meeleolu langust, siis üks nipp on Brenda sõnul see, et hingata sügavalt läbi nina sisse ja siis sügavalt läbi suu välja. Seda tuleks teha kolm korda järjest. Teise tööriistana toob ta välja gibberishi, mis on oma olemuselt pudikeel ehk räägid ja väljendad end keeles, mida sa ei oska (kui sa ei oska hiina keelt, siis räägid hiina keeles). „Meie mõistus teeb koguaeg gibberishi ja kui hakkame selliselt rääkima, siis mõistus rahuneb maha ja muutub selgemaks. Kui teed gibberishi näiteks kasvõi 2-3 minutit, siis mine totaalselt sellesse sisse ning seejärel ole vaikuses sama kaua,“ soovitab ta.

Brenda Randroo Oja Foto Kadri Hallik 10 | Deva Lokita

Veel ühe praktikana toob Brenda välja koheselt mitte reageerimise, kui midagi ärritab, vaid lasta asjadel settida. Kui võimalik, siis isegi 24 tundi ning alles siis vastata sellele olukorrale. „Sa tuled siis hoopis teisest kohast kui koheselt reageerides – su vastus on siis adekvaatne,“ nendib ta ja lisab, et proovi tulla kohale sellesse tegevusse mida just parasjagu teed. Brenda selgitab, et tihti me näiteks peseme käsi ning paralleelselt mõtleme mingeid erinevaid mõtted. „Seetõttu ongi meie mõistus koguaeg kurnatud, sest ta tegeleb liiga palju ebavajalike asjadega, töötab koguaeg. Seepärast tekib stress, ärevus, meeleolu langus. Kui sa õpid olema kohal ja kõige parem viis selleks on tajuda oma keha ning tulla kohale tegevusse mida teed, siis see annab mõistusele ka võimaluse puhata. Näiteks pestes käsi, tunneta kuidas vesi puudutab su käsi, tunneta selle temperatuuri, kas see on külm või soe, käed puudutavad üksteist, kuidas seep tundub sinu käte vahel.“

Kui sa õpid olema kohal ja kõige parem viis selleks on tajuda oma keha ning tulla kohale tegevusse mida teed, siis see annab mõistusele ka võimaluse puhata.

Jooga Foto Freepik 4 | Deva Lokita
Aja võtmine mille iganes jaoks on meie endi prioriteetide seadmise küsimus

Tihti inimesed räägivad, et nad sooviksid väga mediteerida, aga neil pole selle jaoks aega. Brenda tõdeb, et aja võtmine mille iganes jaoks on meie endi prioriteetide seadmise küsimus. „Kui on tõeline soov ja/või vajadus, siis igaüks leiab selle aja, olenemata meie graafikutest. Ma alati ütlen, et see on meditatsiooni nii nimetatud esimene staadium; pühendumine ja aja võtmine. Tegelikkuses aga aja võtmine iseendasse, tagasi koju, tulemiseks,“ lausub ta ja lisab, et oleme nii hõivatud välismaailmaga, et oleme jätnud enda sisemaailma suhteliselt unarusse. „Mis on minu reaalsus, mis on minu päris loomus ja kelleks olen kujunenud, mis mind tegelikult huvitab ja elevust tekitab, miks ma reageerin üht või teist viisi, mis teeb mind õnnelikuks ja kuidas ma jõuan selleni… Nii palju avastamist on tegelikult iseenda kohta. Ja meie ideed iseendast on ühesugused, tegelikkus aga võib-olla midagi muud.“

Kui on tõeline soov ja/või vajadus, siis igaüks leiab selle aja, olenemata meie graafikutest.

Jooga Foto Freepik 2 | Deva Lokita
Kuidas alustada mediteerimisega?

Neile, kes soovivad alustada mediteerimisega, soovitab Brenda minna kas meditatsioonikursusele või individuaalsele meditatsiooniseansile ning koos juhendajaga valida endale just sobivaim meditatsioonitehnika. „Sellega alustada ning teha seda ühte praktikat vähemalt 21 järjestikku päeva. Mediteerida saab iseseisvalt ning näiteks aegajalt konsulteerida juhendajaga, küsida ja jagada kuidas läheb. 21 päevaga oled sa heas mõttes hoopis teises kohas kui alustades.“


Share on Social Media

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga